PROGRAM

09:00 – 10:00 – Rejestracja uczestników
10:00 – 10:15 – Rozpoczęcie konferencji
10:15 – 11:00 – M. Dębski, Dlaczego w świecie cyfrowym tak ważne są relacje osobiste?
11:00 – 11:30 – W. Glac, Nowoczesne technologie i starodawny mózg.
11:30 – 12:00 – Przerwa
12:00 – 12:30 – M. Chmielarz, Techniczne wyzwania dla bezpieczeństwa i prywatności dzieci w dobie internetowych zabawek i urządzeń
12:30 – 13:00 – J. Kania, Rodzinne potyczki z technologią. Jak bezpiecznie wprowadzić dziecko w świat smartfonów?
13:00 – 13:15 – Zakończenie, rozstrzygnięcie konkursu

 

Dlaczego w świecie cyfrowym tak ważne są relacje osobiste?

Maciej Dębski

Jesper Jull w jednym ze swoich wywiadów powiedział: Przez krótką chwilę mieliśmy nadzieję, że e-maile, czaty i Skype mogą zrekompensować nam fizyczne oddalenie. Niestety, nie mogą. Są to bardzo wartościowe narzędzia, ale sprawdzają się przede wszystkim w pracy, zaś w relacjach opartych na miłości stanowią tylko skąpy substytut kontaktu. Wypowiedź duńskiego psychoterapeuty rodzin wskazuje na potrzebę szerokiego uznania, że w świecie cyfrowym, opartym o funkcjonowanie w przestrzeni internetu, jeszcze ważniejsza powinna być bezpośrednia relacja tworzona między członkami rodziny, w szczególności między dziećmi a rodzicami. Dlaczego dobrze zbudowane relacje pełnią rolę czynnika chroniącego przed uzależnieniem, dlaczego dobre relacje mają zbawienny wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu, czym tak naprawdę różni się relacja od kontaktu i co ma do tego modelowanie postaw w zakresie odpowiedzialnego korzystania z mediów cyfrowych? Wykład przeprowadzony zostanie w oparciu o najnowsze wyniki badań nad zjawiskiem fonoholizmu – nałogowego korzystania z telefonów komórkowych w Polsce.

Nowoczesne technologie i starodawny mózg.

Wojciech Glac

Mózg człowieka ewoluował w warunkach, w których wszystko, co na niego oddziaływało było pochodzenia naturalnego. Mózg współczesnego człowieka nie różni się istotnie od mózgu pierwszych przedstawicieli naszego gatunku, jednakże charakter bodźców, których doświadczamy zmienił się w niektórych przypadkach znacząco. Bez względu na charakter tych bodźców, nasz mózg ocenia je według tych samych kryteriów. Na poziomie mózgowym, jednym z najistotniejszych kryteriów tej oceny jest nagroda, której wielkość wpływa na poziom subiektywnej atrakcyjności danego bodźca, a także prawdopodobieństwa, że dana jednostka będzie dążyła w przyszłości do ponownego kontaktu z tymże bodźcem. Mózg młodego człowieka, rozwijając się i poznając świat, dokonuje nieustającej, w dużej mierze niezależnej od woli, automatycznej analizy atrakcyjności różnego rodzaju przedmiotów i działań, w tym rozrywek. Biorąc pod uwagę wyłącznie kryterium nagrody, korzystanie ze smartfona odbierane jest przez mózg jako rozrywka często wielokrotnie atrakcyjniejsza niż tradycyjne gry i zabawy czy mniej interaktywne zabawki. W przeciwieństwie jednak do naturalnych bodźców – statycznych zabawek oraz zabaw socjalnych, nasz mózg nie miał wystarczająco dużo czasu, by w toku ewolucji wykształcić mechanizmy, które ograniczyłyby siłę oddziaływania nowych technologii m.in. na układ odpowiedzialny za szacowanie nagrody. Implikuje to konieczność odpowiedzialnego podejścia do korzystania z nowych technologii.

Techniczne wyzwania dla bezpieczeństwa i prywatności dzieci w dobie internetowych zabawek i urządzeń.

Maciej Chmielarz

Technologia wzbogaca życie wszystkich ludzi, nie wyłączając dzieci i ich rodziców. Na rynku pojawia się coraz więcej elektroniki kierowanej do najmłodszych. Producenci chętnie reklamują ich funkcje i płynące z używania korzyści. Rzadko wspominają o zagrożeniach, a niestety czasem jak najszybsze dostarczenie działającego produktu stawiają ponad starania o jego prawidłowe zabezpieczenie.

Pluszowe misie do przesyłania wiadomości rodzicom. Systemy edukacyjne online. Zegarki z GPS i telefonem do śledzenia dzieci i alarmowania rodziców. Elektroniczne nianie. Serwisy z promocyjnymi ofertami dla najmłodszych. To tylko niektóre produkty, które w ostatnim czasie spotkały się z krytyką ze strony badaczy bezpieczeństwa informatycznego. Podczas prezentacji opowiem o problemach wykazanych w tego typu produktach. Postaram się doradzić, jakich urządzeń i serwisów unikać, jakie czasem można wybrać zamiast nich.

Rodzinne potyczki z technologią. Jak bezpiecznie wprowadzić dziecko w świat smartfonów?

Jarek Kania

Otrzymanie pierwszego telefonu jest bardzo ważnym momentem w życiu dziecka. Jest to także doskonała okazja do stworzenia cyfrowych nawyków i zachowań dla całej rodziny. Podczas spotkania dowiesz się jak przygotować się do tego momentu, jakich błędów uniknąć i co robić, by telefon nie był źródłem rodzinnych kłótni i rodzicielskiej frustracji